0532 176 04 50

Anadolu Sigortadan Uyarı

Pokemon her yerde. Sokaklarda, parklarda, iş yerlerimizde, mahalle berberinin önünde, hatta bazen Washington’da basın konferans odasında.

Amerika Dış İşleri Bakanlığı sözcüsü açıklama yaparken Pokemon yakalamaya çalışan muhabir, oyunu gerçekten yeni bir “level”a taşımış olabilir. Onları yakalıyoruz, topluyoruz, savaştırıyoruz, hatta onlarla selfie çekip Instagram’a yüklüyoruz. Hayatımıza neredeyse aileden biri gibi sızan bu karakterler gerçekten çok eğlenceli. […]
Anadolu Sigorta Blog’dan,POKEMON AVLARKEN, AVLANAN OLMAYIN!

Pokemon her yerde. Sokaklarda, parklarda, iş yerlerimizde, mahalle berberinin önünde, hatta bazen Washington’da basın konferans odasında. Amerika Dış İşleri Bakanlığı sözcüsü açıklama yaparken Pokemon yakalamaya çalışan muhabir, oyunu gerçekten yeni bir “level”a taşımış olabilir.
Onları yakalıyoruz, topluyoruz, savaştırıyoruz, hatta onlarla selfie çekip Instagram’a yüklüyoruz. Hayatımıza neredeyse aileden biri gibi sızan bu karakterler gerçekten çok eğlenceli. Ve evet şuradaki bakkala bile gitmeye üşenen bizi kilometrelerce yürümeye ikna edecek kadar da başarılı.
Ama…
Hızla yayılan pek çok şeyde olduğu gibi, burada da bir “ama” var. Ve işimiz sizi bu “ama”lara karşı korumak olduğu için, Pokemon Go oynarken dikkat etmeniz gerekenleri bir araya topladık.
Pokemon avlarken, avlanan siz olmayın
Bilişim uzmanları, Türkiye gibi Pokemon Go’nun henüz resmi olarak piyasaya sürülmediği ülkelerde, orijinal kaynakları dışındaki yerlerden indirilen oyunun, siber suçlular için fırsat yarattığını söylüyor. Forumlar ve benzeri dış kaynaklardan indirilen Pokemon Go oyunu sayesinde siber suçlular, telefonunuzdaki bilgilere rahatça ulaşabiliyor, kamera ve mikrofon aracılığıyla sizi takip edebiliyor. Yani siz “şanslı yumurta” avlayıp xp’lerinizi iki katına çıkarmaya çalışırken, banka hesaplarınızı sıfırlayıp sizi şansınıza küstürme ihtimalleri var. Bu yüzden önerimiz, oyunu orijinal kaynakları dışında bir yerden yüklememeniz ve antivirüs programları kullanmanız.
Pokemon sanal, ağaç gerçek!
Pokemon Go’nun neden olduğu ilk kaza haberi Amerika’dan. Araba kullanırken Pokemon Go oynadığı için ağaca çarpan sürücü, neyse ki hayatta. Ama anlaşılan dikkat gerektiren bir iş yaparken oyuna ara verip çevremize bakmak, hem kendi can güvenliğimiz hem de çevremizdekilerin güvenliği açısından en iyisi.
Tabii bu sadece araç kullanırken geçerli değil. Yürürken bile dikkatiniz sadece oyundayken olmadık kazalarla karşılaşabilirsiniz. Tıpkı Brooklyn’de bir kullanıcının tamamen konsantre olmuş halde oyun oynarken, kendini göletin içinde bulması gibi.
Lure sadece Pokemon’ları mı çekiyor?
Pokemon Go, suç dünyasına bir fırsat daha sunuyor. O da Pokemon’ları çekmek için kullanılan “lure”. Tenha bölgelere lure bırakan hırsızlar, oyuncuların gelmesini sağlayarak onları rahatça gasp edebiliyorlar. Bu lure, o lure peşinde koşarken her şey olur. Siz siz olun, hiç bilmediğiniz, güvenmediğiniz alanlardan uzak durun.
Sıcaklara dikkat!
Oyunun dışarıda, hareket halinde oynanması harika. Ama tabii güneşin en kavurucu olduğu 11:00-16:00 saatleri arasında değil. Çünkü siz Pokemon avlamak için pokeball’larınızı savururken, güneş de kavurucu ışınlarını sizin üzerinize gönderiyor.
Oyun keyfinizi kaçırmak istemeyiz. Ama sadece yukarıda sözünü ettiğimiz birkaç noktaya dikkat ederek, Pokemon Go heyecanını siz de güvenle yaşayabilirsiniz. Anadolu Sigorta olarak, günlük hayatta ya da oyun oynarken alacağınız olası tüm risklere karşı yanınızda olduğumuzu unutmayın.
Riskiniz az, XP’niz bol olsun…

İLETİŞİM BİLGİLERİ

ÇALIŞMA SAATLERİ

  • Pazartesi - Cuma
    08.00 - 19.30
  • Cumartesi
    08.00 - 17.00
  • Pazar: Sadece Acil Durumlarda