0532 176 04 50

Piyasa prim indirimine direniyor

Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Kemal Gazioğlu vatandaşların trafik sigortası primlerinin bir kısmının iadesi için kendilerini aradıklarını belirterek, “‘Para bizde değil vallahi billahi diyoruz’ inanmıyorlar. Şirketler cüzi de olsa indirim yapmaya başladılar ama, piyasa hala indirime karşı direnç gösteriyor” diye konuştu.
Piyasa prim indirimine direniyor

20 milyon 99 bin araç sahibinin pahalı olmasından şikayet ettiği trafik sigorta poliçe tutarlarının düşmesi konusunda Sigorta Acenteleri Derneği’nden çözüm reçetesi geldi. SADER Başkanı Kemal Gazioğlu, kısa adı TRASK olan Trafik Sigortaları Kurumu’nun kurulması ile yüksek tutarlı poliçelerin sona ereceğini savundu.
SÖZCÜ’ye konuşan Gazioğlu, hükümetin sigorta şirketlerine primleri indirmeleri konusunda baskı uygulamasının şikayetleri azaltmadığını belirterek şöyle dedi:
“Vatandaşlar medyaya yansıyan haberler üzerine acentelerini arayıp ‘fazladan aldığınız paraları ne zaman vereceksiniz?’ diyor. ‘Para bizde değil vallahi billahi diyoruz’ inanmıyorlar. Şirketler cüzi de olsa indirim yapmaya başladılar ama, piyasa hala indirime karşı direnç gösteriyor. Hazine elindeki kartları yavaş yavaş oyuna sokuyor. Piyasaya yeni giren şirketler veya devlete ait sigorta şirketleri hamleler yapıyor. Ama nafile sanki bu işi yormaya vatandaşı üzmeye devam edecek gibi görünüyor”
kemal-gazioglu
DASK GİBİ
Gazioğlu, müşterilerine trafik sigortası konusunu anlatmaktan mevcut işlerini yapamadıklarını da söyledi ve tamamlayıcı sağlık poliçelerinin daha çok şirket tarafından çeşitlendirilmeye başlandığını kaydetti.“Çok büyük bir Pazar bizi bekliyor” diyen Gazioğlu şunları söyledi:

Yetkililer sigorta primleriyle ilgili Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile bir araya geldi.
“Ocak 2017 itibariyle zorunlu bireysel emeklilik uygulaması başlıyor. Biz acenteler tüm bu yeni gelişmelere göre tavır almamız, beynimizi, ekibimizi hazırlamamız gerekirken poliçe tutarları ile uğraşıyoruz. Çözüm TRASK ‘Trafik Sigortaları Kurumu’. Deprem sigortalarında DASK teminatları, primleri ve komisyonu belirliyor. Türkiye’nin neresinden DASK poliçesi satın alırsanız alın prim değişmiyor. TRASK hayata geçerse DASK gibi teminatlar, primler ve komisyonlar standart olur. Vatandaş ne ödeyeceğini bilir. Hazine şirketlerin mali gücünü ölçme derdinden kurtulur. Biz acenteler de iş paylaşımı, komisyon indirimi, yasal olmayan şubeler, çantacı acenteler, mail yolu ile haberleşmeler, sorgulamalar gibi dertlerden kurtuluruz. Tüm zorunlu poliçelerini, MESİM’de (Mesuliyet Sigortaları Merkezinde) toplarız. Böylece taraflar rahatlar tartışmalara ve kavgalara son verilir. SADER olarak bu konuda hazırladığımız çalışmayı Hazine Müsteşarlığı’na öneri olarak sunacağız”

İLETİŞİM BİLGİLERİ

ÇALIŞMA SAATLERİ

  • Pazartesi - Cuma
    08.00 - 19.30
  • Cumartesi
    08.00 - 17.00
  • Pazar: Sadece Acil Durumlarda