0532 176 04 50

Trafik Sigortası Primleri Düşmezse ne olur?

Bir yıldan fazla bir süredir Sektörün ve Acentelerin kafasını meşgul eden en önemli konu TRAFİK SİGORTALARI. Acenteler günün büyük bir bölümünü müşterilerine trafik sigortalarındaki artışı ve şirketler arası fiyat farklılıklarını anlatmakla geçiriyor. Yeni ürün satışını bir kenara bıraktık yatıyoruz trafik sigortası,kalkıyoruz trafik sigortası. 30 yaşın üstünde olanlar hatırlar eskiden eve telefon bağlatmak için PTT’ye kayıt […]
Trafik Sigortası Primleri Düşmezse ne olur?

Bir yıldan fazla bir süredir Sektörün ve Acentelerin kafasını meşgul eden en önemli konu TRAFİK SİGORTALARI.
Acenteler günün büyük bir bölümünü müşterilerine trafik sigortalarındaki artışı ve şirketler arası fiyat farklılıklarını anlatmakla geçiriyor.
Yeni ürün satışını bir kenara bıraktık yatıyoruz trafik sigortası,kalkıyoruz trafik sigortası.
30 yaşın üstünde olanlar hatırlar eskiden eve telefon bağlatmak için PTT’ye kayıt yaptırılıp sıraya girilirdi.Herhangi bir ortamda PTT çalışanı ile karşılaştığımızda ilk isteğimiz telefon bağlatma sırası için torpil yapması olurdu.Bizim sokağa telefon ne zaman bağlanacak?
Şimdi benzeri biz Acentelerin başına geldi.Herhangi bir ortamda mesleğimizin sigorta Acentesi olduğunu duyanların ilk sorusu ne olacak bu trafik sigortaları?
Gerek Ankara gerekse ülkemizin muhtelif şehirlerinden arayan Acente Arkadaşların da artık ilk sorusu ne olacak bu trafik sigortaları?
Hükümet bir yandan bastırıyor indirin artık şu primleri diyor,Vatandaş gazete haberlerine bakıp fazla dan aldığınız paralarımızı ne zaman vereceksiniz diyor.Para bizde değil vallahi diyoruz inanmıyorlar.
Şirketler cüz’i de olsa indirim yapmaya başladılar ama piyasa hala indirime karşı direnç gösteriyor.Hazine elindeki kartları yavaş yavaş oyuna sokuyor piyasaya yeni giren şirket veya devlete ait şirketler hamleler yapıyor.Ama nafile sanki bu iş bizi yormaya vatandaşı üzmeye devam edecek gibi görünüyor.
Müşterilerimize trafik sigortası anlatmaktan,bırakın yeni iş konuşmayı mevcut işimizi yetiştiremiyoruz.Tamamlayıcı sağlık poliçeleri daha çok şirket tarafından çeşitlendirilmeye başlandı çok büyük bir pazar bizi bekliyor.Ocak 2017 itibariyle zorunlu bireysel emeklilik başlıyor.Biz Acenteler tüm bu yeni gelişmelere göre tavır almamız beynimizi,ekibimizi hazırlamamız gerekirken uğraştığımız işlere bakın.
Deprem sigortalarında DASK,teminatları,primleri ve komisyonu belirliyor.Türkiye’nin neresine giderseniz gidin hangi şirketten DASK poliçesi satın alırsanız alın prim değişiyor mu ,hayır değişmiyor.Aynı mantık çok başarılı bir şekilde TARSİM tarafından da uygulanmaktadır.Tarım mahsul sigortalarında ve Hayvan Hayat sigortalarında Prim belli,komisyon belli.Hasar ödemede mali problem hiç yok.Herkes mutlu mesut.
Biz çareyi bulduk, çare TRASK “ TRAFİK SİGORTALARI KURUMU”
Evet çözüm TRASK olacak.
İşte trafik sigortalarında da çözüm TRASK’da.
Hazine Müsteşarlığı Türkiye Sigorta Birliği,Sigorta Bilgi Merkezi bir araya gelip TRASK’ı kuracak.TRASK Teminatları belirleyecek,Prim hesaplama yöntemlerini belirleyecek(Aktüeryal parametreler)her il için ve her araç tarzı için ayrı ayrı primleri belirleyecek,komisyonları belirleyecek. Vatandaş’ta hangi koşullarda ne kadar prim ödeyeceğini bilecek.
Vatandaş hasar sonrası kafasında oluşan:sigorta şirketi hasarı ödeyecekmi,orijinal parçamı ,eş değer parçamı kullanılacak,şirketin mali gücü zayıf veya güçlü dertlerini tasalarını taşımayacak.Hazine şirketlerin mali gücünü ölçme değerlendirme derdinden kurtulacak.
En önemlisi Vatandaş hem ne ödeyeceğini bilecek hemde kapı kapı dolaşıp hangi şirket kaç para istiyor araştırmasından, koşuşturmasından,fahiş fiyat artışlarında yaşadığı şoklardan kurtulacak.
Biz de Acenteler arası iş paylaşımı,komisyon indirimi,ahtapot programları,yasal olmayan şubeler,çantacı acenteler,mail yolu ile haberleşmeler,binlerce tramer sorgulamaları vs dertlerinden kurtulalım.Müşterilerde kimi tercih ederse poliçesini ona tanzim ettirsin.Müşteriye iyi hizmet veriyorsanız diğer tüm poliçeleri de sizdeyse neden trafik poliçesi için kapı kapı dolaşsın?İşin sonunda tüm zorunlu poliçeleri de MESİM “MESULİYET SİGORTALARI MERKEZİNDE”toplarız.Böylece tüm taraflar rahatlar tartışmalara,kavgalara son verilir.DASK ve TARSİM’in başarılı örnek model tecrübeleri hepimizin yolunu aydınlatır.
Biz de diğer ürünlere yoğunlaşalım,sektörü büyütelim birbirimizle uğraşmaktan poliçe paylaşmaktan kurtulalım.Böylece sadece Sigorta Acentesi olan yoluna mesut ve mutlu devam eder.
Konu ile ilgili çalışmamızı en kısa zamanda tamamlayıp Hazine Müsteşarlığına sunacağız.
Saygılarımızla…
SADER Başkanı
Kemal GAZİOĞLU

İLETİŞİM BİLGİLERİ

ÇALIŞMA SAATLERİ

  • Pazartesi - Cuma
    08.00 - 19.30
  • Cumartesi
    08.00 - 17.00
  • Pazar: Sadece Acil Durumlarda